Zeman povolil stovce Čechům bojovat proti Rusům

Český prezident Miloš Zeman schválil 103 českým občanům vstup do ukrajinských ozbrojených sil. Rozhodnutí ještě musí podepsat předseda vlády Petr Fiala.

Silueta prezidenta České republiky Miloše Zemana po setkání se svým polským protějškem Andrzejem Dudem na Pražském hradě ve středu 27. dubna 2022.

Ve středu to na Twitteru oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, na kterého se odvolal portál iDNES.cz.

Premiér Fiala se na začátku března s prezidentem Zemanem dohodl, že lidem, kteří odejdou bojovat na Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí – je to výsada prezidenta, když může nařídit, aby se trestní stíhání za určitý trestný čin nezačalo, a premiér to musí schválit podpisem . Fiala tehdy vysvětlil, že není možné dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi České republiky a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení.

Pražský hrad v té době požádalo asi 300 zájemců o výjimku pro zapojení do cizí armády. Někteří Češi už odešli i bez oficiálního povolení.

Motivací bránit Evropu pro děti

Na konci března zveřejnil například ukrajinský novinář Ilia Ponomarenko ze serveru Kyiv Independent na Twitteru fotografii, na které jsou zachyceni čeští dobrovolníci bojující na Ukrajině u města Irpin proti ruským silám.

Redakce deníku MF DNES přinesla začátkem března příběh dvou vojáků ve výslužbě Jana a Miroslava, kteří se rozhodli odejít bojovat za Ukrajinu. Jsou to dva čeští elitní veteráni, kteří sloužili například v Útvaru speciálních vojenských operací, a jejich motivací bylo bránit Evropu pro své děti.

Army soldiers fighting scene on war with sunset background

Jan, 37letý veterán z Afghánistánu, pro iDNES.cz řekl: „Dobře si uvědomujeme, že se nemusíme vrátit. Nemůžeme ale jen tak sedět a dívat se na to, jak tam vraždí civilisty. Nechci, aby jednou moje děti musely bojovat proti okupantům, proto odejdu, narukuji do cizinecké legie a postavím se zlu čelem právě teď. Nechci dětem jednou vysvětlovat, proč jsme se na to všichni jen dívali a nic neudělali.“

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram