Obava z Ruska. Finům a Švédům v případě útoku pomůže Británie

Britský premiér Boris Johnson a předsedkyně švédské vlády Magdalena Anderssonová podepsali dohodu o vzájemných bezpečnostních zárukách svých zemí. Podobnou dohodu plánuje Johnson podepsat ještě ve středu i ve Finsku, informuje britská stanice Sky News.

Britský premiér Boris Johnson a švédská premiérka Magdalena Anderssonová přicházejí na společnou tiskovou konferenci v Harpsundu, venkovském sídle švédských premiérů, ve středu 11. května 2022.

Tyto dohody mají umožnit intenzivnější obrannou a bezpečnostní spolupráci severských zemí s Británií, sdílení zpravodajských informací či spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti. „Pevně ​​a jednoznačně podporujeme Švédsko a Finsko a podpis těchto bezpečnostních prohlášení je symbolem trvalých záruk mezi našimi národy,“ uvedl Johnson v komuniké.

Podle něj si země v případě útoku přijdou navzájem na pomoc, pokud o to napadená země požádá.

„To, co teď říkáme a děláme, je v podstatě pouhým vyjádřením toho, co je beztoho zjevné – že dvě liberální demokracie by si v případě útoku navzájem pomohly,“ řekl Johnson na tiskové konferenci ve Stockholmu. Vysvětlil, že záruky vzájemné pomoci se týkají i živelných pohrom.

Moscow, Russia, 18 March 2014: People at red square in Moscow celebrating news of Crimea reincorporation into Russia

Podpora členství v NATO stoupla mezi Finy trojnásobně
„Množství vraků ruských tanků lemujících cesty na Ukrajině díky (protitankovým střelám) NLAW, které vyvinuly ve Švédsku a vyrobili jsme v Británii, ukazuje na potenciál této spolupráce,“ dodal Johnson. „Premiér vyjádří záměr Británie podpořit ozbrojené složky obou zemí, pokud by čelily krizi nebo se staly terčem útoku,“ dodala v prohlášení britská vláda.

Švédsko a Finsko po ruské invazi na Ukrajinu přehodnocují svou dosavadní neutralitu a měly by v brzké době rozhodnout, zda požádají o vstup do Severoatlantické aliance. Podpora tohoto členství v obou zemích od začátku konfliktu na Ukrajině výrazně vzrostla. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg koncem dubna prohlásil, že pokud Finsko a Švédsko o vstup do aliance požádají, budou vítány a jejich přijetí bude rychlé.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram