O dvou bytech, které se spojily v jeden domov pro velkou rodinu. A proč chodí majitelé spát do skříně

Jeden nestačil, a tak přikoupili druhý. Spojení dvou bytů vytvořilo pro šestičlennou rodinku nové možnosti bydlení, ale v první řadě dostatek prostoru a soukromí pro každého.

Rozloha: 186 m2, 5 + kk

Dům, ve kterém se tento byt nachází, je již více než století svědkem trenčínské historie. Učupený v područí majestátního hradu si zachoval svůj ráz, a to i přes rozsáhlé stavební změny, které si tato tranzitní část města vyžádala a jejichž jménem byly mnohé architektonicky hodnotné secesní budovy srovnány se zemí.

Pod záštitou budování a zvelebování se věru udály různé politováníhodné skutky a netýkají se jen minulosti. Tam a v paměti starousedlíků Trenčína však navždy zůstaly zahrady, které kdysi zahalovaly zdejší průdomí.

Hluk a ruch nahradil klid a zeleň se oblékla do betonu. Co však běžný chodec netuší, za jednou branou, za jejím prahem se nabízí jiný svět. Klidnější a zelenější. Přestože těch přívlastků by mohl mít víc, tyto ho snad nejvíce vystihují.

minimalistický obývací pokoj v tónech hnědé, bílé a černé, s hnědou koženou sedačkou, černým křeslem, vzorovaným kobercem a lesklou závěsnou skříňkou pod TV
Obývací pokoj je díky dvěma velkým oknům vzdušný a světlý. Pohodlná a dostatečně velká pohovka, aby se na ni vešla celá rodina, a výrazný koberec byly správnou volbou. Jejich hnědo-černé odstíny prostor nenásilně uzemňují. Zdroj: Miro Pochyba
Tento dům na časté přestavby a rekonstrukce přivykl už dávno. No myslím si, že tato poslední ho potěšila obzvlášť. S radostí přijal všechny ty přeměny od návrhu po reálné, i když poněkud hlučné úpravy. A všichni zúčastnění jsme se těšili s ním.

Contemporary living room desing with modern furtniture and large cacti. Wall mockup concept
  • Ing. Edita Cimrová, autorizovaná architektka, sediarossa.eu

Ze dvou jeden

Původně zde byly dva byty. Jejich spojením získali domácí téměř dvě stě čtverečních metrů užitkové plochy, za kterou by se nemusel stydět nejeden rodinný dům. Samozřejmě nový prostor si žádal i úplně jinou dispozici.

„Všechno jsme přeházeli,“ říká paní architektka. Rekonstrukce trvala rok, ale naštěstí šlo všechno víceméně snadno. Jediný problém nastal, když se položila laminátová podlaha. Začala se scvrkávat a mírně rozcházet, poté se však oteplilo a opět se dostala do původního stavu. „Roztahuje se podle počasí. No podlaha zkrátka žije s námi. Nadechne se a…“ směje se majitelka.

Exit mobile version