Je půjčka od rodiny dobrý nápad?

Ať už se do finanční tísně dostaneme z jakéhokoliv důvodu, rodina je obvykle prvním místem, kde hledáme pomoc. Je ale finanční injekce od členů rodiny skutečně dobrým nápadem? Podívejme se společně na plusy i minusy, které přináší.

Půjčka v rámci rodiny může mít na její fungování neblahý dopad

Co musíte jako první udělat, pokud chcete půjčit peníze od rodinných příslušníků? Zeptat se. A s tím přichází první nepříjemnosti. Jde totiž o citlivou, mnohdy ponižující rozmluvu.

Pokud si navíc v rodině nejste zas tak blízcí, může to náladu ještě zhoršit. Nejen, že jde o rozhovor nepříjemný pro vás, ale v případě, že vám druhá strana půjčit nemůže nebo nechce, také pro ni.

Pokud ale k půjčce nakonec dojde, vyvstávají další negativa, která byste v případě půjčky u finanční instituce řešit nemuseli.

Často se kupříkladu stává, že jakmile zpráva o tom, že vám rodina půjčila, prosákne mezi další její členy, objevují se pomluvy. Také je třeba se obrnit hroší kůží. Dokud totiž půjčku nesplatíte, členové rodiny mohou nabýt dojmu, že se mohou vyjadřovat k tomu, co si kupujete a jak hospodaříte s penězi. Případy, kdy si někdo půjčí peníze od rodiny, ale za pár měsíců si raději bere půjčku od bankovní či nebankovní společnosti, aby rodinu vyplatil a měl klid, proto nejsou výjimkou.

Rozhodujte se na základě aktuální situace v rodině

Pokud máte v rodině hezké a pevné vztahy, kdy o sebe vzájemně pečujete a jste upřímní, jistě se nemusíte obávat o finanční pomoc požádat. Zkuste se ale předem ujistit, že člověk, kterého o laskavost žádáte, si ji může dovolit, a sám se případnou pomocí nedostane do složité situace. V případě, že bude druhá strana s půjčkou souhlasit, vás oproti úvěru u finanční instituce čeká mnoho výhod.

Tou nejevidentnější je samozřejmě možnost domluvit se v podstatě na čemkoliv, co vám bude vyhovovat. Od výše splátek až třeba po možnost splatit zbytek dluhu najednou, nebo naopak vynechat pár splátek, což se u věřitelů většinou neobjede bez poplatků.

Nebankovní půjčka v rámci rodiny také znamená, že se vyhnete tomu, aby vás věřitel zdlouhavě lustroval a museli jste mu dokládat spousty dokumentů. Tím ušetříte čas i nervy.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram